Top 5 pomocnych metod leczenia trądziku

Top 5 pomocnych metod leczenia trądziku

Jeśli szukasz metody leczenia trądziku, być może myślisz o lekach miejscowych. Są to cienkie powłoki, które nakładasz na skórę, aby zmniejszyć produkcję oleju i zwalczyć stan zapalny. Są one dobre dla istniejących plam i mogą zapobiec tworzeniu się nowych – informacja ta jest efektem badania ekspertów serwisu beautysource.pl. Na szczęście na rynku istnieje wiele skutecznych leków miejscowych.

Kwas salicylowy

Kwas salicylowy jest przydatny w leczeniu trądziku ze względu na sposób, w jaki działa w celu poluzowania komórek skóry. Pomaga odblokować pory poprzez usunięcie kleju, który trzyma komórki razem w najbardziej zewnętrznej warstwie skóry. Kwas salicylowy jest najbardziej skuteczny w redukcji białych i czarnych wągrów, dwóch najczęstszych rodzajów trądziku. Jest jednak również pomocny w leczeniu innych chorób skóry, w których główną przyczyną jest przerost komórek skóry.

Chociaż kwas salicylowy jest skutecznym środkiem na trądzik, należy pamiętać, że może mieć skutki uboczne, jeśli jest stosowany nadmiernie. Ważne jest, aby przed jego użyciem skonsultować się z dermatologiem lub pracownikiem służby zdrowia, zwłaszcza jeśli przyjmujesz już leki na trądzik na receptę. Ponadto, produkty z kwasem salicylowym powinny być stosowane tylko w przypadku drobnych zaskórników i pryszczy i nie powinny być stosowane w przypadku poważnych wybuchów trądziku. Jeśli obawiasz się skutków ubocznych kwasu salicylowego, powinieneś wypróbować produkt bez recepty o niższej zawartości procentowej kwasu salicylowego.

Kwas salicylowy ma kilka korzyści, w tym właściwości przeciwzapalne, które mogą pomóc w zmniejszeniu obrzęku i zaczerwienienia. Dodatkowo ma właściwości przeciwbakteryjne, co oznacza, że może niszczyć bakterie powodujące trądzik. Kolejnym pozytywnym efektem jest jego łagodność dla skóry. Zmniejsza również produkcję sebum, które przyczynia się do rozwoju trądziku.

Kwas salicylowy jest częstym składnikiem płynów do mycia twarzy, które są wystarczająco łagodne do codziennego stosowania. Różne płyny do mycia twarzy zawierają różne stężenia tego aktywnego składnika. Niektóre są idealne dla skóry tłustej, podczas gdy inne przeznaczone są dla skóry wrażliwej.

Olejek z drzewa herbacianego

Możesz używać olejku z drzewa herbacianego jako skutecznego leczenia trądziku, jeśli przestrzegasz pewnych środków ostrożności. Po pierwsze, olejek z drzewa herbacianego powinien być stosowany oszczędnie, a Ty powinieneś rozcieńczyć go przed nałożeniem na skórę. Jeśli masz wrażliwą skórę, nie należy używać go w stanie nierozcieńczonym, ponieważ może to spowodować podrażnienie. Nie stosuj go również na miejsca, które są już suche.

Chociaż olejek z drzewa herbacianego może pomóc w walce z trądzikiem, może nie być tak skuteczny jak inne preparaty stosowane miejscowo. Może powodować skutki uboczne, takie jak zawroty głowy i dezorientacja. Dlatego najlepiej jest wybrać leczenie miejscowe, które ma 100% czystego olejku z drzewa herbacianego, który jest klasy terapeutycznej i certyfikowany organicznie. Ponadto produkt powinien nie zawierać baz, wypełniaczy i dodatków. Inną opcją jest olej arganowy, ale pamiętaj, aby szukać odmian niefiltrowanych i nie dezodoryzowanych.

Olejek z drzewa herbacianego to niedrażniący, naturalny środek do leczenia trądziku, który może pomóc Ci osiągnąć czystszą cerę. Posiada również właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, które pomagają w skutecznym leczeniu trądziku. Chociaż nie jest idealny dla skóry wrażliwej, zabieg ten może być dobrą opcją dla każdego, kto ma trądzik.

Przed zastosowaniem olejku z drzewa herbacianego jako leczenia trądziku, upewnij się, że dokładnie rozcieńczasz go z olejem nośnym. Ważne jest, aby nie używać zbyt wiele, ponieważ czyste olejki eteryczne mogą być drażniące dla skóry. Ponieważ olejek z drzewa herbacianego jest toksyczny dla zwierząt domowych, należy używać go oszczędnie i tylko na obszarach, gdzie trądzik jest najbardziej widoczny.

Innym pomocnym sposobem wykorzystania olejku z drzewa herbacianego jako leczenia trądziku jest sporządzenie roztworu olejku z drzewa herbacianego i wody. Możesz zastosować go na twarz lub szyję, rozcieńczając go jeden do dziewięciu. Następnie, należy pozostawić go na skórze przez trzy do pięciu minut. Najlepiej jest powtarzać tę procedurę co najmniej dwa razy dziennie. Możesz również dodać olejek z drzewa herbacianego do swojego ulubionego kremu lub balsamu.

Izotretynoina

Pomimo wielu korzyści płynących z zastosowania izotretynoiny jako leku na trądzik, lek ten ma efekt uboczny, który może być kłopotliwy dla niektórych użytkowników: został powiązany z depresją. Badanie opublikowane w Aust N Z J Psychiatry sugerowało, że lek może przyczynić się do zwiększenia objawów depresyjnych u pacjentów. W innych badaniach odnotowano, że lek ma negatywny wpływ na jakość życia i samoocenę u pacjentów z trądzikiem.

Pacjenci powinni być świadomi, że ważne jest regularne przyjmowanie leku. Chociaż wyniki stosowania izotretynoiny są dramatyczne, nawrót choroby jest możliwy w 20% do 30% przypadków. Ryzyko nawrotu zwiększa się u pacjentów z pewnymi czynnikami ryzyka, w tym posiadających nadmierny łojotok i historię powolnego oczyszczania się trądziku. Z tego powodu ważne jest, aby zgłosić się do dermatologa, jeśli trądzik nadal nawraca.

U niektórych osób mogą wystąpić działania niepożądane, w tym zaczerwienienie twarzy, suchość i wypryski. Dodatkowo, może powodować oparzenia słoneczne. Dlatego ważne jest, aby podczas stosowania izotretynoiny nosić krem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym.

Izotretynoina jest lekiem na trądzik, który zmniejsza ilość gruczołów olejowych w skórze. Pomaga to ograniczyć powstawanie cyst trądzikowych i zaskórników. Nie jest skuteczny w oczyszczaniu przebarwień i blizn potrądzikowych. Jednakże, to robi zmniejszyć stan zapalny trądziku i zmniejsza rozmiar porów trądzikowych. Pomaga również zmniejszyć produkcję tłuszczu.

Chociaż inne zabiegi mogą pomóc w leczeniu trądziku, izotretynoina jest jedynym lekiem, którego skuteczność została udowodniona. Jako takie, ważne jest, aby podjąć świadomą decyzję w oparciu o skutki uboczne i korzyści.

Zastrzyki kortykosteroidowe

Zastrzyki kortykosteroidowe są jedną z wielu opcji dostępnych w leczeniu trądziku. Te zastrzyki składają się z syntetycznego hormonu zwanego kortyzonem, który jest używany do kurczenia torbieli zapalnych i zmniejszenia zaczerwienienia i obrzęku. W przeciwieństwie do kremów miejscowych i leków na trądzik, zastrzyki te są bezbolesne i mogą być stosowane w leczeniu wielu chorób skóry, w tym trądziku.

Chociaż zastrzyki z kortykosteroidów mogą być pomocne w przypadku ciężkiego trądziku, nie są one przeznaczone do regularnego stosowania w ramach pielęgnacji skóry. Oprócz pomocy przy bolesnych zmianach, zastrzyki te mogą również zmniejszyć blizny spowodowane trądzikiem.

Chociaż większość ludzi nie ma żadnych skutków ubocznych po zastrzyku sterydowym, istnieje kilka zagrożeń z nimi związanych. Po pierwsze, mogą one powodować tymczasową depresję skóry. Jednak zazwyczaj ustępuje to samoistnie. Innym skutkiem ubocznym jest hipopigmentacja skóry. Pigmentacja skóry może zaniknąć w ciągu kilku tygodni, co może być dla Ciebie do przyjęcia. Jednak steryd może mieć działanie ogólnoustrojowe, jeśli użyjesz go zbyt dużo lub podasz zbyt wiele zastrzyków. Dlatego też pacjenci powinni porozmawiać z zespołem opieki zdrowotnej przed przeprowadzeniem tego zabiegu.

Jedną z najważniejszych korzyści płynących z zastrzyków kortyzonowych jest to, że zapewniają one natychmiastową ulgę w trądziku. W niektórych przypadkach, klienci zauważą poprawę w ich pryszcze w ciągu zaledwie kilku godzin. Nie będą one już czerwone lub bolesne po zastrzyku. Dodatkowo zmniejszają ryzyko wystąpienia hiperpigmentacji i trwałych blizn. Pomimo tych korzyści, są one najbardziej skuteczne w połączeniu z dokładną rutyną pielęgnacji skóry.

Kolejną korzyścią z zastrzyków kortyzonowych jest to, że mogą one pomóc zminimalizować blizny po trądziku. Jedno małe badanie opublikowane w 2017 roku wykazało, że metyloprednizolon może zapobiegać powstawaniu blizn pooperacyjnych. Uczestnicy badania otrzymali dwa rodzaje leczenia – żel silikonowy i krem z hydrokortyzonem – a wynikiem było mniej poważne blizny z kremem z metyloprednizolonem. Niezależnie od tego, który z nich wybierzesz, istotne jest, aby postępować zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu. Ogólnie rzecz biorąc, należy nakładać cienką warstwę na zmienioną chorobowo skórę 2-3 razy dziennie.

Tabletki antykoncepcyjne

Jeśli szukasz skutecznego i wygodnego sposobu leczenia trądziku, tabletki antykoncepcyjne mogą być dla Ciebie odpowiednie. Trądzik może być bolesną i czerwoną dolegliwością, a przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych może pomóc w jego kontrolowaniu. Ale najlepszym sposobem, aby wiedzieć, czy jest to właściwe leczenie dla Ciebie jest porozmawiać z dostawcą opieki zdrowotnej. On lub ona może polecić konkretną pigułkę dla Twojego rodzaju trądziku. Możesz też skorzystać z konsultacji online, aby wybrać tabletkę, która będzie dla Ciebie odpowiednia.

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych może pomóc w zapobieganiu ciąży i obniżyć ryzyko wystąpienia pewnych problemów zdrowotnych, takich jak rak jajnika i macicy. Jednak niektóre z tych tabletek mają pewne skutki uboczne, takie jak wrażliwość piersi, nasilenie trądziku i bóle głowy. Kobiety, które przyjmują leki na inne schorzenia, powinny również wiedzieć, że niektóre z nich mogą kolidować z tabletkami antykoncepcyjnymi.

Podczas gdy tabletki antykoncepcyjne mogą być pomocne w leczeniu trądziku, nie gwarantują rozwiązania problemu. Niektóre kobiety faktycznie doświadczają gorszego trądziku niż przed rozpoczęciem przyjmowania kontroli urodzeń, więc należy być świadomym skutków ubocznych przed przyjęciem tych leków. I nie masz gwarancji, że zobaczysz zmniejszenie trądziku, więc powinieneś wziąć je tylko po konsultacji z dostawcą opieki zdrowotnej.

Pigułki antykoncepcyjne mogą pomóc Ci kontrolować poziom hormonów, które powodują trądzik. FDA zatwierdziła trzy różne rodzaje tabletek antykoncepcyjnych, które można stosować w leczeniu trądziku. Oprócz regulowania poziomu androgenów, tabletki antykoncepcyjne mogą pomóc w zapobieganiu nawrotom trądziku spowodowanym brakiem równowagi hormonalnej.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like
Co powoduje powstawanie cellulitu? Jak mu zapobiegać
Czytaj Dalej

Jakie sztuczne włosy wybrać?

Na rynku jest wiele różnych produktów ze sztucznych włosów i może być trudno wybrać ten właściwy dla Ciebie.…